Taiwan Semiconductor Corporation P6SMB8.2C
Part No.:
P6SMB8.2C
Datasheet:
AetrixP6SMB8.2C.pdf
Description:
600W, 8.2V, 10%, BIDIRECTIONAL,
Comments
P6SMB8.2C Specifications
Series:
P6SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
6.63V
Voltage - Breakdown (Min):
7.38V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
12.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
50A
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)