Taiwan Semiconductor Corporation P6SMB8.2CAH
Part No.:
P6SMB8.2CAH
Datasheet:
AetrixP6SMB8.2CAH.pdf
Description:
600W, 8.2V, BIDIRECTIONAL, TVS
Comments
P6SMB8.2CAH Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
7.02V
Voltage - Breakdown (Min):
7.79V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
12.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
52A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)