Nexperia USA Inc. PTVS18VS1UTR-QX
Part No.:
PTVS18VS1UTR-QX
Datasheet:
AetrixPTVS18VS1UTR-QX.pdf
Description:
PTVS18VS1UTR-Q/SOD123W/SOD2
Comments
PTVS18VS1UTR-QX Specifications
Series:
PTVSxS1UTR
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
18V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
13.7A
Power - Peak Pulse:
400W
Operating Temperature:
-55°C ~ 185°C (TA)