Nexperia USA Inc. PTVS36VS1UR-QX
Part No.:
PTVS36VS1UR-QX
Datasheet:
AetrixPTVS36VS1UR-QX.pdf
Description:
PTVS36VS1UR-Q/SOD123W/SOD2
Comments
PTVS36VS1UR-QX Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
36V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.9A
Power - Peak Pulse:
400W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TA)