Nexperia USA Inc. PTVS51VS1UTR-QX
Part No.:
PTVS51VS1UTR-QX
Datasheet:
AetrixPTVS51VS1UTR-QX.pdf
Description:
PTVS51VS1UTR-Q/SOD123W/SOD2
Comments
PTVS51VS1UTR-QX Specifications
Series:
PTVSxS1UTR
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
51V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
4.9A
Power - Peak Pulse:
400W
Operating Temperature:
-55°C ~ 185°C (TA)