Nexperia USA Inc. PTVS54VS1UTR-QX
Part No.:
PTVS54VS1UTR-QX
Datasheet:
AetrixPTVS54VS1UTR-QX.pdf
Description:
PTVS54VS1UTR-Q/SOD123W/SOD2
Comments
PTVS54VS1UTR-QX Specifications
Series:
PTVSxS1UTR
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
54V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
4.6A
Power - Peak Pulse:
400W
Operating Temperature:
-55°C ~ 185°C (TA)