Nexperia USA Inc. PTVS60VS1UTR-QX
Part No.:
PTVS60VS1UTR-QX
Datasheet:
AetrixPTVS60VS1UTR-QX.pdf
Description:
PTVS60VS1UTR-Q/SOD123W/SOD2
Comments
PTVS60VS1UTR-QX Specifications
Series:
PTVSxS1UTR
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
60V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
4.1A
Power - Peak Pulse:
400W
Operating Temperature:
-55°C ~ 185°C (TA)