Nexperia USA Inc. PTVS64VS1UR-QX
Part No.:
PTVS64VS1UR-QX
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Category:
TVS Diodes
Package:
SOD-123W
Datasheet:
AetrixPTVS64VS1UR-QX.pdf
Description:
PTVS64VS1UR-Q/SOD123W/SOD2
Comments
PTVS64VS1UR-QX Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Package/Case:
SOD-123W
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
64V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
71.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
103V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
3.9A
Power - Peak Pulse:
400W
Power Line Protection:
No
Applications:
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TA)