Taiwan Semiconductor Corporation SA120CAH
Part No.:
SA120CAH
Datasheet:
AetrixSA120CAH.pdf
Description:
TVS DIODE 120VWM 193VC DO204AC
Comments
SA120CAH Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
120V
Voltage - Breakdown (Min):
133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
193V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.7A
Power - Peak Pulse:
500W
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)