Taiwan Semiconductor Corporation SA160CAH
Part No.:
SA160CAH
Datasheet:
AetrixSA160CAH.pdf
Description:
TVS DIODE 160VWM 259VC DO204AC
Comments
SA160CAH Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
160V
Voltage - Breakdown (Min):
178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2A
Power - Peak Pulse:
500W
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)