onsemi SA170ARL
Part No.:
SA170ARL
Manufacturer:
onsemi
Datasheet:
AetrixSA170ARL.pdf
Description:
TVS DIODE 170VWM 275VC AXIAL
Comments
SA170ARL Specifications
Manufacturer:
onsemi
Series:
MiniMosorb™
Product Status:
Obsolete
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
170V
Voltage - Breakdown (Min):
189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
1.8A
Power - Peak Pulse:
500W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)