Taiwan Semiconductor Corporation SA170CAH
Part No.:
SA170CAH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet:
AetrixSA170CAH.pdf
Description:
TVS DIODE 170VWM 275VC DO204AC
Comments
SA170CAH Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Package/Case:
DO-204AC, DO-15, Axial
Series:
SA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
170V
Voltage - Breakdown (Min):
189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
100mA
Power - Peak Pulse:
500W
Power Line Protection:
No
Applications:
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)