Vishay General Semiconductor - Diodes Division SA36CAHE3/53
Part No.:
SA36CAHE3/53
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet:
AetrixSA36CAHE3/53.pdf
Description:
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO204AC
Comments
SA36CAHE3/53 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Package/Case:
DO-204AC, DO-15, Axial
Series:
TransZorb®
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
36V
Voltage - Breakdown (Min):
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
8.6A
Power - Peak Pulse:
500W
Power Line Protection:
No
Applications:
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)