Vishay Siliconix SI4390DY-T1-GE3
Part No.:
SI4390DY-T1-GE3
Manufacturer:
Vishay Siliconix
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
AetrixSI4390DY-T1-GE3.pdf
Description:
MOSFET N-CH 30V 8.5A 8SO
Comments
SI4390DY-T1-GE3 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay Siliconix
Series:
TrenchFET®
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
8.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
9.5mOhm @ 12.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.8V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
15 nC @ 4.5 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
1.4W (Ta)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)