Vishay General Semiconductor - Diodes Division SM15T15CA-M3/9AT
Part No.:
SM15T15CA-M3/9AT
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
AetrixSM15T15CA-M3/9AT.pdf
Description:
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC DO214AB
Comments
SM15T15CA-M3/9AT Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
SM15T, TransZorb®
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
12.8V
Voltage - Breakdown (Min):
14.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
21.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
71A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)