STMicroelectronics SMA6F8.5AY
Part No.:
SMA6F8.5AY
Manufacturer:
STMicroelectronics
DO-221AC, SMA Flat Leads
Datasheet:
AetrixSMA6F8.5AY.pdf
Description:
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMAFLAT
Comments
SMA6F8.5AY Specifications
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
SMA6F
Product Status:
Obsolete
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
8.5V
Voltage - Breakdown (Min):
9.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
41.7A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)