Diodes Incorporated SMAJ110CA-13
Part No.:
SMAJ110CA-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
AetrixSMAJ110CA-13.pdf
Description:
TVS DIODE 110VWM 177VC SMA
Comments
SMAJ110CA-13 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
110V
Voltage - Breakdown (Min):
122V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
177V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.3A
Power - Peak Pulse:
400W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)