Diodes Incorporated SMAJ160CAQ-13-F
Part No.:
SMAJ160CAQ-13-F
Datasheet:
AetrixSMAJ160CAQ-13-F.pdf
Comments
SMAJ160CAQ-13-F Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
160V
Voltage - Breakdown (Min):
178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
1.5A
Power - Peak Pulse:
400W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)