Diodes Incorporated SMAJ170CA-13
Part No.:
SMAJ170CA-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Datasheet:
AetrixSMAJ170CA-13.pdf
Description:
TVS DIODE 170VWM 275VC SMA
Comments
SMAJ170CA-13 Specifications
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
170V
Voltage - Breakdown (Min):
189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
1.4A
Power - Peak Pulse:
400W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)