Diodes Incorporated SMAJ45CA-13
Part No.:
SMAJ45CA-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
TVS Diodes
Datasheet:
AetrixSMAJ45CA-13.pdf
Description:
TVS DIODE 45VWM 72.7VC SMA
Comments
SMAJ45CA-13 Specifications
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
45V
Voltage - Breakdown (Min):
50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
72.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5.5A
Power - Peak Pulse:
400W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)