Microchip Technology SMAJ78AE3/TR13
Part No.:
SMAJ78AE3/TR13
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS Diodes
Datasheet:
AetrixSMAJ78AE3/TR13.pdf
Description:
TVS DIODE 78VWM 126VC DO214AC
Comments
SMAJ78AE3/TR13 Specifications
Manufacturer:
Microchip Technology
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
78V
Voltage - Breakdown (Min):
86.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
126V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
4A
Power - Peak Pulse:
500W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)