Diodes Incorporated SMAJ85AQ-13-F
Part No.:
SMAJ85AQ-13-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Datasheet:
AetrixSMAJ85AQ-13-F.pdf
Description:
TRANSIENT VOLTAGE SUPPRESSOR PP
Comments
SMAJ85AQ-13-F Specifications
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
SMAJ
Product Status:
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
85V
Voltage - Breakdown (Min):
94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.9A
Power - Peak Pulse:
400W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)