Diodes Incorporated SMAJ90CA-13
Part No.:
SMAJ90CA-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Datasheet:
AetrixSMAJ90CA-13.pdf
Description:
TVS DIODE 90VWM 146VC SMA
Comments
SMAJ90CA-13 Specifications
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
90V
Voltage - Breakdown (Min):
100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.7A
Power - Peak Pulse:
400W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)