STMicroelectronics SMB6F188A
Part No.:
SMB6F188A
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-221AA, SMB Flat Leads
Datasheet:
AetrixSMB6F188A.pdf
Description:
TVS DIODE 188VWM 328VC SMBFLAT
Comments
SMB6F188A Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package/Case:
DO-221AA, SMB Flat Leads
Series:
SMB6FxxA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
188V
Voltage - Breakdown (Min):
209V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
328V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)