Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMBG170A-M3/5B
Part No.:
SMBG170A-M3/5B
Datasheet:
AetrixSMBG170A-M3/5B.pdf
Description:
TVS DIODE 170VWM 275VC DO215AA
Comments
SMBG170A-M3/5B Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
170V
Voltage - Breakdown (Min):
189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.2A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)