Taiwan Semiconductor Corporation SMBJ100C
Part No.:
SMBJ100C
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Datasheet:
AetrixSMBJ100C.pdf
Description:
600W, 123.5V, 10%, BIDIRECTIONAL
Comments
SMBJ100C Specifications
Manufacturer:
Series:
SMBJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
100V
Voltage - Breakdown (Min):
111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
179V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
3.5A
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)