Taiwan Semiconductor Corporation SMBJ100CH
Part No.:
SMBJ100CH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Datasheet:
AetrixSMBJ100CH.pdf
Description:
600W, 123.5V, 10%, BIDIRECTIONAL
Comments
SMBJ100CH Specifications
Manufacturer:
Series:
SMBJH
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
100V
Voltage - Breakdown (Min):
111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
179V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
3.5A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)