Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMBJ120CA-M3/52
Part No.:
SMBJ120CA-M3/52
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Datasheet:
AetrixSMBJ120CA-M3/52.pdf
Description:
TVS DIODE 120VWM 193VC DO214AA
Comments
SMBJ120CA-M3/52 Specifications
Manufacturer:
Series:
TransZorb®
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
120V
Voltage - Breakdown (Min):
133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
193V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
3.1A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)