Taiwan Semiconductor Corporation SMBJ120CH
Part No.:
SMBJ120CH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Datasheet:
AetrixSMBJ120CH.pdf
Description:
600W, 148V, 10%, BIDIRECTIONAL,
Comments
SMBJ120CH Specifications
Manufacturer:
Series:
SMBJH
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
120V
Voltage - Breakdown (Min):
133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
214V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.9A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)