Taiwan Semiconductor Corporation SMBJ150CAH
Part No.:
SMBJ150CAH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Datasheet:
AetrixSMBJ150CAH.pdf
Description:
TVS DIODE 150VWM 243VC DO214AA
Comments
SMBJ150CAH Specifications
Manufacturer:
Series:
SMBJH
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
150V
Voltage - Breakdown (Min):
167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
243V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.5A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)