Taiwan Semiconductor Corporation SMBJ160C
Part No.:
SMBJ160C
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Datasheet:
AetrixSMBJ160C.pdf
Description:
600W, 198V, 10%, BIDIRECTIONAL,
Comments
SMBJ160C Specifications
Manufacturer:
Series:
SMBJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
160V
Voltage - Breakdown (Min):
178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
287V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.2A
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)