Taiwan Semiconductor Corporation SMBJ160CAH
Part No.:
SMBJ160CAH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Datasheet:
AetrixSMBJ160CAH.pdf
Description:
TVS DIODE 160VWM 259VC DO214AA
Comments
SMBJ160CAH Specifications
Manufacturer:
Series:
SMBJH
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
160V
Voltage - Breakdown (Min):
178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.4A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)