Semtech Corporation SMBJ16CA
Part No.:
SMBJ16CA
Manufacturer:
Semtech Corporation
Datasheet:
AetrixSMBJ16CA.pdf
Description:
1-LINE 16V 23.1A TVS DO-214AA(SM
Comments
SMBJ16CA Specifications
Manufacturer:
Semtech Corporation
Series:
SMBJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
16V
Voltage - Breakdown (Min):
17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
24.2A
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)