Taiwan Semiconductor Corporation SMBJ16CAH
Part No.:
SMBJ16CAH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Datasheet:
AetrixSMBJ16CAH.pdf
Description:
TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AA
Comments
SMBJ16CAH Specifications
Manufacturer:
Series:
SMBJH
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
16V
Voltage - Breakdown (Min):
17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
24.2A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)