Taiwan Semiconductor Corporation SMBJ16CH
Part No.:
SMBJ16CH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Datasheet:
AetrixSMBJ16CH.pdf
Description:
600W, 19.8V, 10%, BIDIRECTIONAL,
Comments
SMBJ16CH Specifications
Manufacturer:
Series:
SMBJH
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
16V
Voltage - Breakdown (Min):
17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
28.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
21.8A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)