Taiwan Semiconductor Corporation SMBJ170C
Part No.:
SMBJ170C
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Datasheet:
AetrixSMBJ170C.pdf
Description:
600W, 210V, 10%, BIDIRECTIONAL,
Comments
SMBJ170C Specifications
Manufacturer:
Series:
SMBJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
170V
Voltage - Breakdown (Min):
189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
304V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2A
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)