Taiwan Semiconductor Corporation SMBJ170CAH
Part No.:
SMBJ170CAH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Datasheet:
AetrixSMBJ170CAH.pdf
Description:
TVS DIODE 170VWM 275VC DO214AA
Comments
SMBJ170CAH Specifications
Manufacturer:
Series:
SMBJH
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
170V
Voltage - Breakdown (Min):
189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.2A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)