Taiwan Semiconductor Corporation SMBJ20CH
Part No.:
SMBJ20CH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Datasheet:
AetrixSMBJ20CH.pdf
Description:
600W, 24.7V, 10%, BIDIRECTIONAL,
Comments
SMBJ20CH Specifications
Manufacturer:
Series:
SMBJH
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
20V
Voltage - Breakdown (Min):
22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
35.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
17.6A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)