Taiwan Semiconductor Corporation SMBJ22CH
Part No.:
SMBJ22CH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
AetrixSMBJ22CH.pdf
Description:
600W, 27.1V, 10%, BIDIRECTIONAL,
Comments
SMBJ22CH Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Series:
SMBJH
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
22V
Voltage - Breakdown (Min):
24.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
39.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
15A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)