Taiwan Semiconductor Corporation SMBJ26CH
Part No.:
SMBJ26CH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
AetrixSMBJ26CH.pdf
Description:
600W, 32.1V, 10%, BIDIRECTIONAL,
Comments
SMBJ26CH Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Series:
SMBJH
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
26V
Voltage - Breakdown (Min):
28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
46.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
13.5A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)