Taiwan Semiconductor Corporation SMBJ36CH
Part No.:
SMBJ36CH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Datasheet:
AetrixSMBJ36CH.pdf
Description:
600W, 44.5V, 10%, BIDIRECTIONAL,
Comments
SMBJ36CH Specifications
Manufacturer:
Series:
SMBJH
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
36V
Voltage - Breakdown (Min):
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
64.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
9.8A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)