Taiwan Semiconductor Corporation SMBJ40CAH
Part No.:
SMBJ40CAH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Datasheet:
AetrixSMBJ40CAH.pdf
Description:
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AA
Comments
SMBJ40CAH Specifications
Manufacturer:
Series:
SMBJH
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
40V
Voltage - Breakdown (Min):
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
9.7A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)