Taiwan Semiconductor Corporation SMBJ40CH
Part No.:
SMBJ40CH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Datasheet:
AetrixSMBJ40CH.pdf
Description:
600W, 49.4V, 10%, BIDIRECTIONAL,
Comments
SMBJ40CH Specifications
Manufacturer:
Series:
SMBJH
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
40V
Voltage - Breakdown (Min):
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
71.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
8.8A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)