Taiwan Semiconductor Corporation SMBJ45CH
Part No.:
SMBJ45CH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Datasheet:
AetrixSMBJ45CH.pdf
Description:
600W, 55.6V, 10%, BIDIRECTIONAL,
Comments
SMBJ45CH Specifications
Manufacturer:
Series:
SMBJH
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
45V
Voltage - Breakdown (Min):
50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
80.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
7.8A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)