Taiwan Semiconductor Corporation SMBJ48CAH
Part No.:
SMBJ48CAH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Datasheet:
AetrixSMBJ48CAH.pdf
Description:
TVS DIODE 48VWM 77.4VC DO214AA
Comments
SMBJ48CAH Specifications
Manufacturer:
Series:
SMBJH
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
48V
Voltage - Breakdown (Min):
53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
8.1A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)