Taiwan Semiconductor Corporation SMBJ48CH
Part No.:
SMBJ48CH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Datasheet:
AetrixSMBJ48CH.pdf
Description:
600W, 59.3V, 10%, BIDIRECTIONAL,
Comments
SMBJ48CH Specifications
Manufacturer:
Series:
SMBJH
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
48V
Voltage - Breakdown (Min):
53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
85.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
7.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)