Taiwan Semiconductor Corporation SMBJ51CH
Part No.:
SMBJ51CH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Datasheet:
AetrixSMBJ51CH.pdf
Description:
600W, 63V, 10%, BIDIRECTIONAL, T
Comments
SMBJ51CH Specifications
Manufacturer:
Series:
SMBJH
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
51V
Voltage - Breakdown (Min):
56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
91.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.9A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)