Taiwan Semiconductor Corporation SMBJ58CH
Part No.:
SMBJ58CH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Datasheet:
AetrixSMBJ58CH.pdf
Description:
600W, 71.6V, 10%, BIDIRECTIONAL,
Comments
SMBJ58CH Specifications
Manufacturer:
Series:
SMBJH
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
58V
Voltage - Breakdown (Min):
64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
103V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.1A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)