Taiwan Semiconductor Corporation SMBJ60CAH
Part No.:
SMBJ60CAH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Datasheet:
AetrixSMBJ60CAH.pdf
Description:
TVS DIODE 60VWM 96.8VC DO214AA
Comments
SMBJ60CAH Specifications
Manufacturer:
Series:
SMBJH
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
60V
Voltage - Breakdown (Min):
66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.5A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)