Taiwan Semiconductor Corporation SMBJ60CH
Part No.:
SMBJ60CH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Datasheet:
AetrixSMBJ60CH.pdf
Description:
600W, 74.1V, 10%, BIDIRECTIONAL,
Comments
SMBJ60CH Specifications
Manufacturer:
Series:
SMBJH
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
60V
Voltage - Breakdown (Min):
66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
107V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5.8A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)